Loukykvět / Návody / Jak pěstovat eukalyptus
Publikováno: 10. 5. 2020 · Upraveno: 10. 5. 2020
Vedle pěstování řezaných květin se věnujeme i pěstování eukalyptu, zeleň je totiž do kytic důležitá. Eukalyptus začínáme každý rok ze semen, část jde do našich kytic a ta druhá putuje k vám ve formě mladých rostlin. Aby se eukalyptu u vás dařilo, rozhodli jsme se napsat krátký a co nejupřímnější návod.
Nejjistější způsob pěstování je mít eukalyptus venku, na terase, na balkoně, a jakmile přijdou rizika mrazů, stáhnout eukalyptus domů (do zimní zahrady, nebo chladné chodby).
Jako pokojovku ho moc nedoporučujeme. Jen tehdy, pakliže máte slunný být. Rozhodně se mu nebude dařit vedle televize, kam sotva svítí denní světlo, nebo vedle krbu a jiného zdroje tepla.
Eukalyptus vám vytvoří bohatý keř a zpestří třeba letní terasu, nicméně nečekejte, že s ním nahradíte ořech na dvoře. Eukalypty, které pěstujeme, nemají trénovaný kořenový systém a nebudou z nich mohutné stromy. Pokud si od nás v květnu koupíte malý eukalyptus, v srpnu bude vypadat podobně jako ten velký.
Rádi bychom nastavili očekávání hned na začátku — eukalyptus je pro pokročilé pěstitele. Pokud s eukalyptem začínáte, držte se tohoto návodu, přes léto to půjde samo, eukalyptus poroste jako z vody a začátkem podzimu se najednou všechno začne kazit... I tak vám ale bude přes léto dělat radost, bude nádherně vonět a sem tam si můžete uštípnout větývku do vázy, nebo si jí usušit.
Eukalyptus, který si u nás v obchodě můžete zakoupit, je ve formě mladé rostliny. Malý je v květináči v 7×7 (cm), velký eukalyptus pak v obřím květináči 25×25 (cm). Malý eukalyptus má za sebou 6+ měsíců a velký 9+, některé dokonce i 14+ měsíců. Na farmě pěstujeme eukalypty jako malé keře, ze kterých sklízíme stonky, které pak používáme do vazeb; keře jsou ~ 1,8 m vysoké.
Od května až do září/října vám poroste jako z vody. Přes léto venku roste neuvěřitelně, za pár měsíců se vám eukalyptus zdvojnásobí. Jakmile přijde podzim, kratší dny, méně světla a nižší teploty, eukalyptus se zastaví.
Připravte se, že přes zimu neporoste, ani o chlup. Možná přežije ale spíš mu budete diagnostikovat jeden problém za druhým — tu se objeví edém z vyšší vlhkosti vzduchu, tu něco uschne, je to depresivní období, ale nebojte, jakmile se začnou prodlužovat dny a začne být více světla, eukalyptus znovu ožije a uvidíte na něm, jak si pouští nové výhonky. V tu chvíli je z vás pokročilý pěstitel, jelikož se vám podařilo eukalyptus přezimovat.
I přesto, že na farmě eukalypty přezimujeme, raději říkáme, že to je vyšší dívčí a spíše se připravte na scénář, kdy se vám eukalyptus nepodaří přezimovat. Prostě ze dne na den uschne. Ani si toho skoro nestačíte všimnout, ani nevíte, čím přesně to bylo, zda jste ho nezalili, nebo přelili. Prostě se z něho stane sušenka.
Slunné, plné sluníčko, co nejvíce sluníčka. U nás farmě máme eukalypty na pozemku, na který paří celý den sluníčko a ještě máme pod nimi černou textílii, abychom to umocnili. Vyberte tedy pro eukalyptus to nejslunnější místo, co na zahradě máte.
Jako substrát do květináče můžete použít obyčejný zahradnický substrát z rašeliny, nebo obyčejnou zeminu, kterou na zahradě máte. Substrát promíchejte s pískem v poměru 1:4, tzn. jeden díl písku, čtyři díly zeminy. Písek zajistí, že bude substrát dobře propustný a eukalyptus vám neuhnije.
Eukalyptus doporučujeme postupně přesazovat do většího květináče. Pokud si od nás objednáte malý eukalyptus, dorazí vám v květináči 7×7 (cm). První věc, co udělejte, je, že ho přesadíte do o kus většího květináče. Nepřesazujte ho hned do obřích kontejnerů.
Sáhněte po o jednu velikost větším květináči, tzn. 9×9 (nebo 12×12 a podobný). Pokud byste eukalyptus přesadili hned do obřího květináče, hrozí riziko, že byste ho při zálivce utopili. Pro lepší představu — na farmě začínáme eukalyptus v sadbovačích (ø 3 cm), poté ho přesadíme do květináčků 7×7, následně ho přehoupneme do 12×12 a až poté se dočká toho největšího květináče a to 25×25. Vždy, když jsme jednu velikost květináčů přeskočili, dohnalo nás to.
Než vám eukalyptus pořádně zesílí, doporučujeme mu zajistit oporu. My používáme bambusovou tyč, ke které eukalyptus jednoduše vyvážeme.
Květináč zalívejte až ve chvíli, kdy substrát kompletně vyschne. Dávejte ale pozor, na suchu vydrží eukalyptus sotva 4 - 8 dní, pak už se nevzpamatuje. Se zálivkou je potřeba hodně balancovat, eukalyptus nemůže stát ve vodě, též ale nevydrží v úplně suchém substrátu.
Nejlepší způsob je zálivka spodem — květináč umístit do podmisky. Rostlina si tak vsákne jen to, co potřebuje, přebytečnou vodu z podmisky můžete vylít.
U nás v letním období zaléváme eukalyptus jednou týdně kapkovou závlahou, kdy voda kape přímo ke kořenům eukalyptu, ten takto prolijeme 1 - 2 hodiny. V zimním období, kdy přezimujeme eukalypty u nás ve vytápěném fóliovníku, četnost zálivky ubíráme a zaléváme přibližně jednou za 2 - 4 týdny. Vždy je potřeba zkontrolovat, zda nestojí ve vodě.
Od dubna do srpna můžete eukalyptus hnojit, ideální je každý týden jednou.
Eukalyptus nehnojte dusíkem, ale sáhněte po hnojivu s převahou draslíku (K). Z ekologických hnojiv můžete použít např. ProKton, nebo Free PK. Ze syntetických hnojiv pak zvolit Kristalon plod a květ, nebo kterékoliv jiné hnojivo, kde na složení převahuje K. Kristalon plod a květ má složení NPK 15-5-30, tzn. draslíku (K) je v něm 2× více.
Složení hnojiv
Hnojiva mají vždy uvedené složení a poměr prvků NPK, N je dusík, P je fosfor, K je draslík. Složení hnojiva může být uvedeno
jako — „19-6-20”. což znamená, že obsahuje 19 částí N, 6 částí P, 20 částí K. Pokud hledáte hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku, mělo by být třetí číslo (K) 2× větší než zbývající dvě (N a P). Zmiňovaný Kristalon plod a květ, má 2× více draslíku (K).
Nevíte si rady?
Napište nám na kvet@loukykvet.cz, přes Facebook,
nebo volejte +420 314004287, rádi pomůžeme.
© 2016 → 2024 Loukykvět s.r.o.
Loukykvět s.r.o. je zapsaný v OR u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 268616.
Jsme zapojeni v Systému sdruženého plněné EKO-KOM pod číslem EKF00180493.
Pro vydávání RL pasů používáme registrační číslo 0636.
Naše IČ je 05663687, DIČ CZ05663687.
Datová schránka má ID eng827q.
Číslo EORI je CZ05663687.
Jsme plátci DPH.