UPOZORNĚNÍ
Pro rovnoměrné zastoupení všech barev mixu doporučujeme vždy vysít celé balení semen!
ÚVOD
U pěstování fialy jsou nejdůležitější dvě věci.
První, i přesto, že se jedná o fialu letní, fiala roste v nižších teplotách (15 - 20 °C). Kvete tedy na jaře a na podzim. Pěstovat fialu během léta není moc možné.
Za druhé, u fialy se často objevuje termín plnokvětost, např. série Katz je z 50% plnokvětá. Ve výsledku to znamená, že jen 50% rostlin bude plnokvětých. Sazeničky lze vyselektovat, nicméně je to poměrně složitý proces a v minulosti se nám to na farmě moc nedařilo. Proto nám přijde nejlepší, počítat s tím, že část fial vykvete jednoduchých a ty nějak fikaně zakomponovat do kytic.
VÝSEV
Fialu vždy předpěstováváme. Vysejeme 1 semeno do buňky sadbovače. Sejeme na povrch substrátu a zakryjeme vrstvou vermikulitu.
Při teplotě 20 - 22 °C fiala vyklíčí za 3 - 5 dní. Pozor, naopak příliš vysoká teplota (přes 25 °C) snižuje u fialy klíčivost.
V sadbovači fiala stráví 4 - 5 týdnů, než doroste v sazeničku, kterou můžete sázet do záhonu.
Před přesazením doporučujeme sazeničky fial otužit. I se sadbovačem je přesuňte ven (za okno), aby byly vystaveny venkovním podmínkám. Během otužování sazeničky krásně zesílí a budou pak lépe snášet přesazení.
ZAŠTIPOVÁNÍ
Pozor, tuto fialu nezaštipujeme, zaštípnutí by způsobilo, že by již fiala nevykvetla.
SPON
Tím, že se fialy pěstují jako jednostonkové, používá se i intenzivnější spon. Sazeničky se sázejí 12 cm od sebe. U nás máme záhony široké 90 cm a tak sázíme celkem 7 řádků na záhon a v řádku jsou sazeničky od sebe 12 cm.
PĚSTOVÁNÍ
U fial je nejdůležitější myslet na to, že potřebují nižší teploty (ideálně 15 - 20 °C). Pokud tedy fialy pěstujete ve fóliovníku, nezapomeňte pravidelně větrat a snažit se udržet teplotu pod 20 °C.
I přesto, že fiala nijak nereaguje na délku dne, vyšší teplota a delší dny mohou u fialy způsobit předčasné kvetení. Proto je mimochodem náročné fialu pěstovat v létě. Pokvete vám totiž a bude mít sotva 15 cm.
Po přesazení záhon důkladně zalijte. U fial držte pravidelnou zálivku, aby pořádně zakořenily a zároveň rostly do výšky. Nezapomeňte pravidelně přihnojovat. Jakmile začnou fialy kvést můžete na zálivce ubrat.
OPORA
Pokud jste profesionál a pěstujete fialu k řezu, doporučujeme oporu, resp. síť, kterou budou fialy prorůstat. Bez opory se totiž jinak může stát, že stonky budou zahnuté a jinak pokroucené. Pro krásně rovné stonky je síť nutností.
SKLIZEŇ
Pokud pěstujete fialu k řezu, sklízí se často i s kořeny. Jednoduše vytáhněte celou rostlinku ze záhonu. Při skladování (nemůže být nijak dlouhé) je důležité často měnit vodu.
Uvedené informace vychází z našich zkušeností na farmě, používejte je prosím jen jako vodítko. Časy se mohou lišit v závislosti na ročním období, podnebí, umístění, termínu vysetí a přesazení a případně i podmínkách ve fóliovníku/skleníku. Doporučujeme si vždy vyzkoušet, jak daná rostlina funguje ve vašich podmínkách. Neberte toto prosím jako záruku.